Yemek Tarifleri
Yemek Tarifleri 11 Jul 2019
1

Up next

My Talking Tom ve My Talking Angela Çizgi Film İzle Uyumak, Çiş yapmak, Yemek yemek,
17 Jan 2020
My Talking Tom ve My Talking Angela Çizgi Film İzle Uyumak, Çiş yapmak, Yemek yemek,
sosyalmedya · 0 Views

Üzümleri Dibe Çökmeyen Kuru Üzümlü Kek Tarifi - Kevserin Mutfağı Yemek Tarifleri

3 Views
In Other

Kevserin Mutfağından Üzümleri Dibe Çökmeyen Nefis Kek Tarifi; https://www.kevserinmutfagi.co....m/kuru-uzumlu-kek-ta

kuru üzümlü kek, kuru üzümlü kek tarifi, kuru üzümlü kek nasıl yapılır, üzümlü kek yapılışı, üzümlü kekin tarifi, üzümlü kek tarifi

MALZEMELER

2 yumurta,
3/4 su bardağı şeker,
1 su bardağı süt,
1/2 su bardağı sıvı yağ,
2,5 su bardağı un,
1 paket kabartma tozu,
1 paket şekerli vanilin,
1,5 su bardağı Kuru Üzüm.

Üzümleri Dibe Çökmeyen Kuru Üzümlü Kekin Hazırlanışı: https://www.kevserinmutfagi.co....m/kuru-uzumlu-kek-ta

***********************

İçinde Kuru meyve veya damla çikolata gibi taneler barındıran keklerde yaşanan en büyük problem tanelerin pişerken dibe çökmesidir. Teoride bunun önüne geçmek için uygulanabilecek birtakım yöntemler vardır. Örneğin taneleri Kek karışımına eklemeden önce una bulamak (ki unla birlikte hamura tutunsun ve çökmesin), malzemeyi karıştırdıktan sonra hiç oyalanmadan fırına vermek (ki bekleyip dibe çökmeye fırsat bulamasınlar), fırını önceden ısıtmış olmak (ki Kek hemen pişmeye başlasın, malzemeler yine dibe çökmeye fırsat bulamasın), Kek hamurunu normalden biraz daha koyu yapmak, yani biraz daha fazla un kullanmak (ki akışkanlığı azalsın, malzemeleri tutsun).

Ne var ki iş pratiğe geldiğinde bu yöntemlerin hepsi kullanılsa da bazen işe yaramayabiliyor. Bunun da 2 muhtemel sebebi var;

1. Yöntemler doğru uygulanmıyor

Örneğin Kuru üzümler una bulanıyor ama hamura eklendikten sonra mikserle çırpılmaya devam ediliyor. Bunu yaptığınızda üzümleri una bulamanızın bir anlamı kalmıyor zaten, yüksek devirde dönen üzümlerin unu tamamen hamura karışıyor.

“Fırını da önceden ısıtmıştım ama, neden oldu acaba?”

Gerçekten ısıttın mı acaba? Eminim birçok kişi fırını ısıtmanın ne demek olduğunu bilmiyor, fırını 2-3 dakika önceden açıyor, kapağını açıp elini şöyle bir yaklaştırıyor, ohhh sıcacık olmuş fırın. Kazın ayağı öyle değil ne yazık ki. Fırın teknolojisini geliştiren mühendisler bunu da düşünmüşler ve bizler için ufacık bir uyarı sistemi yerleştirmişler fırına. Fırını çalıştırdığınızda önünde kırmızı bir ışık yanar ve bir süre sonra söner. İşte o ışığın sönmesi fırınınızın ayarladığınız ısıya ulaştığını gösterir. Fırının ışığı sönmeden fırın ısınmamış demektir. Bu durumda üzümlü kekinizi fırına koyduğunuzda pişmeye başlayana kadar bekleyen üzümlerin dibe çökmesi işten bile değildir.

2. Diyacahsın niye, bilmirem işte ele

Bu konuda çok ciddiyim, gülmeyin sakın. Mutfakta pişene kadar bunu yaptım böyle oldu, şunu yaptım şöyle olmalıydı ama olmadı, vs. gibi sorularınızın tek cevabı budur çoğu zaman. Bazen bir şeye heves edersiniz çok güvendiğiniz birinden tarifini alırsınız denersiniz olmaz, hırs yapar defalarca denersiniz yine olmaz. Arar sorarsınız nasıl yaptığınızı anlatırsınız aynısını yaptığınızdan emin olur bir daha denersiniz yine olmaz, vazgeçersiniz mecburen. Sonra bir gün yine aklınıza gelir, hiç özenmeden, üzerine düşmeden aman olmazsa da olmasın diyerek yaparsınız ki oluverir. Neden böyle olduğunun cevabını ne siz verebilirsiniz ne de ben verebilirim. Sanki mutfak anlar sizin acemi olduğunuzu da hele dur bakalım acele etme, biraz burnun sürtsün der başlarda size. Sonra sonra açar başarının kapılarını. Kendinizi yemeyin kısacası yapıyorum yapıyorum olmuyor, çok beceriksizim ben diye. Fırsat buldukça boyunuzu aşmayan denemeler yapın, mutfakla aranızı açmayın, gözünüzü korkutmayın ama yapacağınız şeyleri de hafife almayın, zamanla hepsi olur. Günün birinde bir bakarsınız ki üzümler her yanına eşit şekilde yayılıvermiş kekin.

Afiyetle kalın…

***************************************

Kevserin Mutfağı Youtube Kanalına Abone Olmak İçin Buraya Tıklamanız Yeterli;
https://www.youtube.com/user/k....evserinmutfagi?sub_c
Kevserin Mutfağını Takip Edebileceğiniz Diğer Adresler;
http://www.kevserinmutfagi.com/
https://www.facebook.com/kevserinmutfagicom
https://twitter.com/kevserinmutfagi
https://instagram.com/kevserinmutfagi/
https://plus.google.com/b/1156....02648930913683788/+k
banagore.co
turkishstylecooking.com
Tarif Küpü uygulamasını indirmek için;
https://itunes.apple.com/tr/ap....p/tarif-kupu/id49726

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.ikikirpi.tarifkupu&hl=tr

Tabule Dergi
http://tabuledergi.com/
https://itunes.apple.com/tr/ap....p/tabule-dergi/id636

Show more
0 Comments sort Sort By

Up next

My Talking Tom ve My Talking Angela Çizgi Film İzle Uyumak, Çiş yapmak, Yemek yemek,
17 Jan 2020
My Talking Tom ve My Talking Angela Çizgi Film İzle Uyumak, Çiş yapmak, Yemek yemek,
sosyalmedya · 0 Views