Haber24
Haber24 30 May 2019
7

Bir sonraki

Minik Aslan - Sesli Kitap  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Minik Aslan Sesli Kitap - Elif Dinçer
21 Aug 2019
Minik Aslan - Sesli Kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Minik Aslan Sesli Kitap - Elif Dinçer
Sesli Kitap · 0 izlenme

ZÜMRÜT APARTMANI KİTABI MİDE BULANDIRDI | ELİF ŞAFAK MAHREM BERNA LAÇİN | AYŞE KULİN | DUYGU ASENA 3

10 izlenme
Kategori Gündem

LÜTFEN KANALA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN. DESTEKLERİNİZ BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, TEŞEKKÜRLER... https://www.youtube.com/melihesatacil
INSTAGRAM TAKİP İÇİN: https://www.instagram.com/melihesatacil

"Zümrüt Apartmanı" adlı kitabı yazan Abdullah Şevki Yurtvermez 'müstencenlik' suçundan tutuklanması istemiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Yayınevi sahibi Alaattin Topçu da adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest kaldı. Abdullah Şevki Yurtvermez, verdiği ifadede, ABD'de yaygın olduğunu belirttiği 'kirli gerçeklik' akımına göre kitabı yazdığını ve edebi eser ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, pedofili içeren ifadeleri ile tepki toplayan Zümrüt Apartmanı kitabıyla ilgili sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyuruları üzerine Zümrüt Apartmanı adlı kitapta yer alan bazı ifadelerden dolayı yazar Abdullah Şevki hakkında 'müstehcenlik' suçundan soruşturma başlattı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Abdullah Şevki isimli şahıs tarafından kaleme alındığı anlaşılan 'Zümrüt Apartmanı' isimli kitapta yer alan bir kısım ibarelerle ilgili şüpheli Abdullah Şevki Yurtvermez hakkında TCK’nın 226'ncı maddesi uyarınca 'müstehcenlik' suçundan soruşturma başlatılmıştır."

FETÖ’nün gelini Elif Şafak’tan iğrenç satırlar: Bir pedofili skandalı daha
Abdullah Şevki isimli şahsın çocuk istismarına dair yazdığı iğrenç ifadelerin ateşi sönmeden, FETÖ'nün medya imamı Eyüp Can'ın eşi olan Elif Şafak'ın da benzer satırları kaleme aldığı ortaya çıktı. A. Şevki'nin "Zümrüt Apartmanı" kitabında yayımladığı iğrenç ifadeler büyük infiale yol açmış, kamuoyundan gelen yoğun tepkiler de dikkate alınarak söz konusu şahıs gözaltına alınmıştı. Benzer ifadelerin Elif Şafak'ın yazdığı Mahrem isimli kitapta kullanıldığı anlaşıldı.

Elif Şafak'ın ''Mahrem'' isimli ''kitabının 238, 239 ve 240. sayfalarında ''Elif Şafak'ın Abdullah Şevki'yi aratmayacak iğrençlikte satırlar kaleme aldığı anlaşıldı. Çocuk istismarına açıkça yer verilen kitabın hali hazırda bir çok online satış sitesinden de satımına devam edildiği tespit edildi.

ELİF ŞAFAK'A NEDEN TEPKİ YOK?

Abdullah Şevki'nin iğrenç satırları sosyal medyada tartışılmaya devam edilirken önemli isimlerden de kitapla ilgili tepkiler geldi.

2000 yılında Metis Yayınlarından, 2016 yılında da tekrar basılan kitaba bugüne kadar neden her hangi bir tepki verilmediği merak konusu oldu.

BÖYLE BİR ŞEYE NASIL ÖDÜL VERİLDİ?

66. baskısı yapılan kitabın Türkiye Yazarlar Birliği'nden en iyi roman ödülü aldığı ortaya çıktı. İçerisinde açıkça pedofili ifadeleri barındıran bu çalışmaya Türkiye Yazarlar Birliği'nin nasıl ödül verdiği merak konusu oldu.

Abdullah Şevki isimli sapık şahsın çocuk istismarına ilişkin iğrenç ifadelerin kamuoyunda geniş yankı bulmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bakanlığımızca, yazarı Abdullah Şevki olan #zümrütapartmanı isimli kitapta yer alan ifadelere ilişkin olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2019/8534 dosya numarasıyla suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER DİNMEK BİLMEDİ

Elif Şafak'ın "Mahrem" kitabına tepkiler büyürken Berna Laçin'den ise destek geldi. Destek verdikten sonra eleştirilen Berna Laçin yaptığı açıklamayla Elif Şafak'ı savunmaya devam etti. Şafak'ın skandal satırlarına sosyal medyadan da tepki yağdı.

Berna Laçin’den Elif Şafak’a destek!
Elif Şafak’ın Mahrem isimli kitabının içerdiği pedofili ifadeleri sosyal medyada günün konusu olurken, daha önce oyuncu Berna Laçin’in bu kitabı öve öve bitiremediği ortaya çıktı. Zümrüt Apartmanı kitabında yer alan pedofili dolu satırlardan sonra Elif Şafak'ın Mahrem kitabı da gündeme geldi. Daha önce Mahrem'in favori kitabı olduğunu söyleyen Berna Laçin açıklama yaptı.

ÇİRKİN SATIRLARI SAVUNMAYA DEVAM ETTİ...

Elif Şafak'ın "Mahrem" kitabına tepkiler büyürken Berna Laçin destek verdi. Abdullah Şevki'ye tepki gösteren Laçin'in "Mahremcileri unutmayalım. Bence daha çoklar. Yıllar önce safımı belli etmiştim. Hem edebiyatını, hem kendisini çok sevdiğim gibi, satır satır bilirim tüm kitaplarını. Favorim Mahrem, kendisi de bilir" ifadelerini kullanDI.

AYŞE KULİN VE DUYGU ASENA KİTAPLARI
Elif Şafak'ın 'Mahrem' adlı kitabında benzer bir hikaye kaleme aldığı ortaya çıkınca, sosyal medyada pedofili içeren kitaplara tepki gösterildi. Ünlü yazarlar Ayşe Kulin ile Duygu Asena'ya tepkiler gösterildi.

Ayşe Kulin'in 'Gece Sesleri' adlı kitabında, küçük bir bebeğin cinsel bir araç olarak kullanılması tasvir edilmiş.

Duygu Asena'nın 'Paramparça' kitabında da pedofili içeren ifadeler kullanılmış.

Yazarlar sosyal medyada büyük tepki toplarken, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri konuyu gündemde tutacaklarını ve çürümüşlüğe izin vermeyeceklerini belirtti.

#zümrütapartmanı #elifşafak #bernalaçin

Daha fazla göster
0 Yorum sort sıralama

Facebook Yorumları

Bir sonraki

Minik Aslan - Sesli Kitap  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Minik Aslan Sesli Kitap - Elif Dinçer
21 Aug 2019
Minik Aslan - Sesli Kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Minik Aslan Sesli Kitap - Elif Dinçer
Sesli Kitap · 0 izlenme